15 czerwca 2024 w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbędzie się Koncert: „Rękopisy Tarnowskie”.
„Humanismus Carpathicus” to II edycja Festiwalu z inicjatywy Fundacji Krośnieńskiej im. Ignacego Paderewskiego – wykonywanego na instrumentach z epoki, odbywającego się w południowym pasie Województwa Podkarpackiego. Jego nazwa stanowi odwołanie do dziedzictwa renesansowego humanizmu z tego terenu (Paweł z Krosna, Grzegorz z Sanoka czy Walenty z Brzozowa), charakteryzującego się nie tylko nawiązaniami do literatury i sztuki antyku, ale także poszukiwaniem prawd ogólnoludzkich, niezależnych od pochodzenia, narodowości czy wyznawanej religii.
Festiwal „Humanismus Carpathicus” oprócz walorów czysto artystycznych posiada także aspekt edukacyjny. Wydarzeniu towarzyszą wykłady poświęcone historii i estetyce muzycznej dawnych epok, a także warsztaty i projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
Koncert prezentuje europejski repertuar I połowy XVIII w. wykonywany na południowych terenach Rzeczypospolitej, w tym także inspirowaną polską muzyką ludową umieszczony w programie „Koncert polski” G. Ph. Telemanna. Pozostałe utwory – sonata skrzypcowa włoskiego kompozytora F. M. Cattanea i dwa koncerty fletowe niemieckiego twórcy J. J. Quantza pochodzą z rękopisów zachowanych w polskich zbiorach. Wydane zostały niedawno przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa w opracowaniu Ireny Bieńkowskiej. Rękopisy, które obecnie przechowywane są w bibliotece w Tarnowie stanowią ciekawe świadectwo repertuaru, który był obecny na polskich dworach magnackich w XVIII wieku.
Program koncertu
- 1. Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Concerto polonois G-dur TWV
- 43:G7 na smyczki i b.c.
- 2. Johann Joachim Quantz (1697-1773) – Koncert G-dur na flet, smyczki i b.c.
- (nr 2 z rękopisu tarnowskiego PL-TA 49-54)
- 3. Francesco Maria Cattaneo (1697-1758) – Sonata na skrzypce i basso continuo
- 4. Johann Joachim Quantz – Koncert e-moll na flet, smyczki i b.c.
- (nr 3 z rękopisu tarnowskiego PL-TA 49-54)
Zespół muzyki dawnej „Musarion”
- Magdalena Pilch – flet traverso (solistka)
- Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, kierownictwo artystyczne
- Antonina Krzyżanowska – skrzypce barokowe
- Elżbieta Górka – altówka barokowa
- Maria Misiarz – wiolonczela barokowa
- Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn
Partner festiwalu: Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli.
Dofinansowano z budżetu województwa podkarpackiego.
Wstęp wolny!