GrupaFacebook

Cergowa - Aktualności, wiadomości i informacje

Historia Cergowej

Cergowa to historyczna miejscowość położona w Beskidzie Niskim (graniczącym z Bieszczadami), ma swoje korzenie sięgające 22 maja 1359 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał przywilej Marcinowi „de Czergowa” (z Cergowej) do założenia wsi o nazwie Czergowa nad rzeką Jasiołką na prawie magdeburskim. Jednak ślady osadnictwa na tym obszarze są o wiele starsze, odkryto pozostałości pracowni kamieniarskich z okresu młodszej epoki kamienia i epoki brązu.

Nazwa wsi w XIV i XV wieku pojawiała się w różnych formach, takich jak Czergowa (1359), Cyrgow (1384), Czirgow (1403). Wiele osób naukowych wiąże nazwę wsi z językiem celtyckim, interpretując „cerg” jako krąg.

Ważnym aspektem historii Cergowej są jaskinie na Górze Cergowej, które według opisu dekanatu krośnieńskiego z 1676 roku były schronieniem dla karpackich zbójców. Gabriel Rzączyński, żyjący w latach 1664-1737, jezuita i przyrodnik, dokładnie opisał te jaskinie w swoim dziele „Historia Naturalia Curiosa Regni Polonia Magni Ducatus Litanie…”, które stanowiło pierwszy „podręcznik akademicki” z zakresu fauny, flory i bogactw naturalnych ziem polskich.

Aby zdobyć bardziej szczegółowe informacje na temat historii Dukli, przejdź do zakładki Historia, która prowadzi do bogatych źródeł i materiałów, umożliwiających zgłębienie wiedzy na temat tego fascynującego obszaru.

Góra Cergowa

Góra Cergowa (716 m n.p.m.) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Beskidu Niskiego. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztaczają się panoramiczne widoki na Beskid Niski, Beskid Sądecki, a nawet Tatry. Wejście na Cergowską to nie lada wyzwanie, ale satysfakcja z dotarcia na szczyt jest warta każdego wysiłku.

Na stokach Cergowej znajduje się około 10 jaskiń szczelinowych, głównie na południowym stoku zachodniego ramienia, zwanych „Borsucze Dziury”. Do najważniejszych z nich należą Jaskinia Pod Bukiem, Jaskinia Gdzie Samolot Spadł, Jaskinia Przy Szkółce, Jaskinia Na Wierzchowinie oraz Jaskinia Gdzie Wpadł Grotołaz. Te jaskinie mają duże znaczenie historyczne.

Warte odnotowania jest także miejsce kultu pod nazwą „Złota Studzienka” z kapliczką, związaną ze św. Janem z Dukli, który tu prowadził pustelnicze życie. Na północno-zachodnim stoku Cergowej znajduje się cudowne źródełko, a na południowo-wschodnim zboczu – niewielki staw o nazwie Morskie Oko.

Cergowa od dawna przyciągała turystów, już w końcu XIX wieku stanowiła cel wycieczek kuracjuszy z pobliskich uzdrowisk, takich jak Iwonicz i Rymanów. Mieczysław Orłowicz, znany krajoznawca i propagator turystyki, odwiedzał tę górę wielokrotnie w latach 1895–1904, podkreślając jej dominującą pozycję nad powiatem krośnieńskim i nad Podolem Sanockim.

Aktualności i wiadomości Cergowa

Zachęcamy do eksplorowania obecnych wydarzeń i nowości w Cergowej. Ta strona stanowi przewodnik po najświeższych informacjach dotyczących życia społeczności, obejmując lokalne inicjatywy, wydarzenia kulturalne oraz osiągnięcia mieszkańców Cergowej. Tutaj dostępne jest obszerne źródło wiedzy na temat wszystkiego, co nadaje naszej wsi puls i przyczynia się do jej dynamicznego rozwoju.

Jeśli pragniesz zdobyć więcej informacji na temat wydarzeń w naszej gminie, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia kategorii Aktualności. Znajdziesz tam kompleksowe doniesienia o najnowszych zdarzeniach, projektach i planach na przyszłość, związanych z naszą urokliwą Cergową i jej mieszkańcami. Bądź na bieżąco z życiem naszej społeczności!

eDukla logo

Witamy na eDukla! Nasz serwis został założony z inicjatywy społecznej, aby dostarczyć Ci najświeższe informacje dotyczące gminy Dukla. Oferujemy rzetelne informacje, aktualności, wydarzenia, atrakcje turystyczne i wiele więcej. Naszym celem jest przedstawienie Ci gminy Dukla w jak najbardziej kompleksowy i interesujący sposób.

Praca serwisu eDukla nie byłaby możliwa bez Ciebie! Jeśli znalazłeś błąd na naszej stronie lub masz sugestie dotyczące jej ulepszenia, chętnie wysłuchamy Twojej opinii. Twoje uwagi są dla nas niezwykle cenne, ponieważ dążymy do zapewnienia jak najlepszych treści i usług. Napisz do nas, a postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiązać wszelkie problemy tak szybko, jak to możliwe.

Serwis informacyjny eDukla to pasja i zaangażowanie - odkrywaj piękno gminy Dukla razem z nami!