GrupaFacebook

Mszana - Aktualności, wiadomości i informacje

wybory 2024

W poniedziałek 12 lutego minął termin rejestracji komitetów wyborczych. To właśnie one mają prawo zgłaszać kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów, czy radnych gminy. Jakie komitety zostały zarejestrowane w gminie Dukla? Sprawdźmy.

Historia Mszany

Odkryj z nami Mszanę, malowniczą wieś Gminy Dukla, będącej częścią województwa podkarpackiego. Ta unikatowa lokalizacja jest nie tylko świadkiem bogatej historii, ale także ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Mszana jest warta uwagi zarówno dla historyków, miłośników przyrody, jak i podróżników szukających spokoju oraz autentycznych doświadczeń.

Pierwszy raz wieś została wspomniana w dokumencie wydanym przez Kazimierza Wielkiego w dniu 17 sierpnia 1366 roku. Dokument ten, wystawiony we Włodzimierzu, potwierdzał podział majątku kanclerza Janusza (Suchywilka) oraz darowanie części majątku jego bratankom. Synowie Jakuba Cztana z Kobylan, Janusz, Piotr i Mikołaj, podzielili się dobrami Kanclerza. W 1369 roku Kazimierz Wielki zezwolił na przeniesienie wsi na prawo niemieckie. W 1506 roku została zasiedlona przez Wołochów i funkcjonowała jako Mszana Wołoska, a następnie ponownie przeniesiona na prawo niemieckie. W XVI wieku dzierżawcą był Jakub Warszycki, a od końca XVI wieku wieś była własnością Męcińskich. W XIX wieku należała do Cezarego Męcińskiego z herbu Poraj (1809-przed 1890). Mszana była dużą i zamożną wsią – w 1880 roku mieszkało tam 920 osób, działała olejarnia i folusz. Wieś zamieszkiwali Łemkowie, którzy podczas schizmy tylawskiej w międzywojennym okresie przeszli na prawosławie.

Położenie geograficzne Mszana

Mszana jest jedną z bardzo cichych i kameralnych miejscowości naszej gminy, gdzie każdy turysta na pewno znajdzie długie chwile wytchnienia dla siebie. Dodatkowo, wieś stanowi doskonałą bazę wypadową do eksploracji okolicznych atrakcji Gminy Dukla.

Aktualności i wiadomości Mszana

Zapraszamy do odkrywania aktualności i wydarzeń w Mszanie, perle wśród wsi Gminy Dukla. Ta strona to Twój przewodnik po najnowszych informacjach dotyczących życia naszej społeczności, od lokalnych inicjatyw, przez kulturalne przedsięwzięcia, po osiągnięcia mieszkańców Mszany. Tutaj znajdziesz bogate źródło wiedzy o wszystkim, co sprawia, że nasza wieś tętni życiem i dynamicznie się rozwija.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w naszej gminie? Sprawdź kategorię Aktualności, gdzie znajdziesz pełne informacje o najnowszych wydarzeniach, projektach i planach na przyszłość, które dotyczą naszej pięknej Mszany i jej mieszkańców. Bądź na bieżąco z życiem naszej społeczności!

eDukla logo

Witamy na eDukla! Nasz serwis został założony z inicjatywy społecznej, aby dostarczyć Ci najświeższe informacje dotyczące gminy Dukla. Oferujemy rzetelne informacje, aktualności, wydarzenia, atrakcje turystyczne i wiele więcej. Naszym celem jest przedstawienie Ci gminy Dukla w jak najbardziej kompleksowy i interesujący sposób.

Praca serwisu eDukla nie byłaby możliwa bez Ciebie! Jeśli znalazłeś błąd na naszej stronie lub masz sugestie dotyczące jej ulepszenia, chętnie wysłuchamy Twojej opinii. Twoje uwagi są dla nas niezwykle cenne, ponieważ dążymy do zapewnienia jak najlepszych treści i usług. Napisz do nas, a postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiązać wszelkie problemy tak szybko, jak to możliwe.

Serwis informacyjny eDukla to pasja i zaangażowanie - odkrywaj piękno gminy Dukla razem z nami!