GrupaFacebook

Wietrzno - Aktualności, wiadomości i informacje

wybory 2024

W poniedziałek 12 lutego minął termin rejestracji komitetów wyborczych. To właśnie one mają prawo zgłaszać kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów, czy radnych gminy. Jakie komitety zostały zarejestrowane w gminie Dukla? Sprawdźmy.

Wietrzno to wieś znajdująca się w powiecie krośnieńskim, gmina Dukla. Położona nad brzegami rzeki Jasiołki. Ta niewielka miejscowość oferującym ciekawą historię oraz piękne krajobrazy naturalne.

Grodzisko w Wietrznie

Grodzisko w Wietrznie – tajemnicza i fascynująca lokalizacja archeologiczna, skrywa w sobie bogatą historię sięgającą czasów kultury łużyckiej oraz wczesnego średniowiecza. Odkrycia dokonane na terenie wsi w latach 70. XX wieku ujawniły obecność dwóch grodzisk datowanych na okres od X do XI wieku, które wyróżniają się imponującymi śladami grodu otoczonego poczwórnym pierścieniem wałów i fos. To tutaj, w 1957 roku, natrafiono na niezwykły artefakt – siekierkę z tuleją z okresu halsztackiego (700-550 p.n.e.), zawierającą wtopiony meteoryt, co dodatkowo podkreśla unikatowy charakter znaleziska. Przedmioty odnalezione w Wietrznie, datowane na epokę neolitu (4000-2000 lat p.n.e.) oraz epokę brązu, w tym ciałopalne cmentarzysko kurhanowe z IV wieku n.e. położone w lesie między Banią a Łazami, świadczą o długiej i bogatej przeszłości tego miejsca. 

Historia Wietrzno

Wietrzno, stanowi fascynujący punkt na mapie Polski, pełen unikalnych odkryć archeologicznych i historycznych. Już w X-XII wieku na jego terenie istniał gród z trzema obwałowanymi podgrodziami, co potwierdzają liczne wykopaliska, odsłaniające przedmioty z wcześniejszej epoki żelaza. W 1185 roku Wietrzno pojawia się w dokumentach historycznych, gdy Mikołaj Bogoria Skotnicki podarował tę miejscowość wraz z innymi wsiami zakonowi cystersów, sprowadzonym do Polski przez księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. To wydarzenie zapoczątkowało długą historię związków Wietrzna z tym zakonem, widocznych w kolejnych dokumentach i działaniach, takich jak nadanie wsi klasztorowi w Koprzywnicy przez komesa Mikołaja Bogorię Skotnickiego w 1277 roku.

W kolejnych stuleciach Wietrzno przetrwało wiele zawirowań, w tym najazdy węgierskie w 1474 roku, które spustoszyły wieś, a także najazdy rosyjskie i szwedzkie w XVII wieku. Mimo tych tragedii, wieś rozwijała się, w 1752 roku wzniesiono tu kościół w stylu karpackiego baroku, a w XVIII i XIX wieku Wietrzno przeszło przez ręce wielu właścicieli, w tym Bernarda Zerboniego i rodziny Chłędowskich. Ciekawym momentem w historii Wietrzna jest rozwój przemysłu naftowego w końcu XIX wieku, kiedy to na terenie wsi rozpoczęto poszukiwania i eksploatację ropy naftowej, co znacząco wpłynęło na rozwój regionu.

XX wiek przyniósł Wietrznu dalsze wyzwania, w tym zniszczenia wojenne podczas obu wojen światowych oraz okupację hitlerowską, z której wieś została wyzwolona przez oddziały radzieckie. Pomimo trudnych momentów, Wietrzno zachowało swoje dziedzictwo i historię, będąc świadkiem wielu ważnych wydarzeń na przestrzeni wieków. Dzisiaj, z nową szkołą wybudowaną w 1893 roku i ponownie erygowaną parafią przez biskupa Józefa Sebastiana Pelczara w 1906 roku, Wietrzno jest nie tylko miejscem o bogatej przeszłości, ale również żywą społecznością, która pamięta o swoich korzeniach.

Położenie geograficzne wsi Wietrzno

Wietrzno, położone obrębie powiatu krośnieńskiego, będąc częścią gminy Dukla. Geograficznie, wieś usytuowana jest nad rzeką Jasiołką, co dodaje jej wyjątkowego uroku i podkreśla jej naturalne piękno. Otoczenie Wietrzna charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, gdzie płaskie tereny przeplatają się z łagodnie pofałdowanymi wzgórzami, tworząc idealne warunki dla miłośników przyrody, turystyki pieszej oraz rowerowej. 

Wietrzno atrakcje

Wietrzno oferuje liczne atrakcje dla odwiedzających, wśród których wyróżnia się Dworek Chłędowskich. To tutaj, w otoczeniu zielonych ogrodów, mieszkał i zmarł Walenty Chłędowski (1797–1846) – znany literat, tłumacz, krytyk literacki, pisarz i filozof, który znacząco przyczynił się do rozwoju kultury i nauki w Polsce. Dworek, będący niegdyś własnością Kazimierza Chłędowskiego, bratanka Walentego, do dziś zachwyca swoją architekturą i jest świadectwem zamożności oraz kulturalnego dziedzictwa rodziny Chłędowskich w XIX wieku.

Kolejną perłą Wietrzna jest kościół parafialny św. Michała Archanioła, wzniesiony w 1752 roku, który stanowi znakomity przykład sakralnej architektury drewnianej. Kościół, zbudowany z wykorzystaniem elementów wcześniejszej budowli, przeszedł liczne remonty, ostatnio na początku XXI wieku, zachowując swoje historyczne piękno. Drewniana konstrukcja zrębowa na solidnym podmurowaniu, z charakterystyczną wieżą i kruchtą, skrywa w swoim wnętrzu bogato zdobione prezbiterium z polichromią figuralno-ornamentalną autorstwa Leona Wróblewskiego z 1880 roku. Kościół św. Michała Archanioła, będący częścią Szlaku architektury drewnianej, przyciąga miłośników historii, architektury i sztuki.

eDukla logo

Witamy na eDukla! Nasz serwis został założony z inicjatywy społecznej, aby dostarczyć Ci najświeższe informacje dotyczące gminy Dukla. Oferujemy rzetelne informacje, aktualności, wydarzenia, atrakcje turystyczne i wiele więcej. Naszym celem jest przedstawienie Ci gminy Dukla w jak najbardziej kompleksowy i interesujący sposób.

Praca serwisu eDukla nie byłaby możliwa bez Ciebie! Jeśli znalazłeś błąd na naszej stronie lub masz sugestie dotyczące jej ulepszenia, chętnie wysłuchamy Twojej opinii. Twoje uwagi są dla nas niezwykle cenne, ponieważ dążymy do zapewnienia jak najlepszych treści i usług. Napisz do nas, a postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiązać wszelkie problemy tak szybko, jak to możliwe.

Serwis informacyjny eDukla to pasja i zaangażowanie - odkrywaj piękno gminy Dukla razem z nami!