GrupaFacebook

Jasionka - Aktualności, wiadomości i informacje

Historia Jasionki

Jasionka została założona w 1386 roku przez sołtysa z Równego – Michała, który otrzymał od biskupa przemyskiego Eryka przywilej lokowania wsi na surowym korzeniu. Przywilej taki oznaczał, że osada powstała na terenie nie zamieszkałym, a jej założenie wiązało się z trzebieżą lasu i zakładaniem pól uprawnych. Wieś otrzymała nazwę Byskopeswald (Biskupi Las). Jasionka była lokowana na prawie niemieckim, a pierwszy jej ślad istnienia pochodzi z roku 1391. Po kilku latach w dokumentach sądowych pojawia się nazwa Biskupice (spolszczenie od nazwy niemieckiej) lub Nowa Jasionka. Ta druga nazwa dotyczy prawdopodobnie innej miejscowości – Nowej Wsi, która wtedy stanowiła część Jasionki. W latach 1386 do 1939 wieś stanowiła własność biskupstwa przemyskiego. Miejscowość została znacznie zniszczona w 1474 i 1657 w czasie wojen polsko-węgierskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły w Jasionce pochodzi z roku 1665. Na terenie powiatu krośnieńskiego funkcjonowało wtedy 14 szkół parafialnych, w tym między innymi w Jasionce. Szkoła znajdowała się przy plebani, a nauczycielem był ksiądz Jan Płączyński. W 1756 roku wybudowany został obecny kościół parafialny w Jasionce, konsekrowany w roku 1791.

W roku 1896 kronikarze po raz pierwszy odnotowują istnienie „Złotej Studzienki„. W 1910 roku powstaje Ochotnicza Straż Pożarna w Jasionce, której założycielem był ówczesny wójt Tomasz Turek. W czasie II wojny światowej 9 września 1939 r. w walce z Niemcami w Jasionce zginęło 17 polskich żołnierzy z wycofującego się plutonu WP. Zwłoki ich ekshumowano na cmentarz wojenny w Dukli. W 1955 w Jasionce rozpoczęto budowę nowej szkoły, która została oddana do użytku w 1957 roku. W tym samym roku dzięki pracy społecznej, a w szczególności zaangażowaniu ks. Proboszcza Karola Bugielskiego, do użytku została oddana pierwsza część linii energetycznej. Również w 1957 roku został utworzony Rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej dla ochrony cisa pospolitego, w 1963 r. powiększony do powierzchni 63,50 ha. Końcem lat 60-tych wybudowano drogę do Dukli i od tego czasu można było dojeżdżać autobusem PKS do Krosna. W tamtym okresie bardzo dużo ludzi znajdowało zatrudnienie w zakładach przemysłowych w Krośnie. W połowie lat 70-tych powstał Społeczny Komitet Budowy Wodociągu i od 1976 roku Jasionka ma dostawę wody ujętej ze źródeł na Górze Cergowej. W 1982 roku dzięki powstałemu gazociągowi do wsi płynie dostawa gazu ziemnego. W roku 1992 odbyło się poświecenie Domu Strażaka w Jasionce wraz z pozyskanym wtedy ciężkim wozem bojowym marki Skoda Liaz o pojemności 4000l.

W latach 90 w Jasionce zaczynają funkcjonować pierwsze sklepy. W tym okresie też rozbudowana zostaje funkcjonująca do dziś Szkoła Podstawowa w Jasionce.  W 2003 roku założony został piłkarski klub sportowy „Huragan” Jasionka, funkcjonujący formalnie od 5 kwietnia 2004 roku. W 2008 roku powstaje Spółka Wodna w Jasionce, która zarządzająca dostawą wody do ok. 50% gospodarstw. W 2014 roku powstaje Stowarzyszenie „Złota Studzienka”. W 2016 roku w Jasionce zaczyna funkcjonować Agroturystyka u podnóża Góry Cergowa. W roku 2018 gmina Dukla oddaje do użytku nowo wybudowaną wieżę widokową na górze Cergowa, która stanowi atrakcyjny obiekt przyciągający turystów. Kolejną inwestycją gminy jest hala sportowa w Jasionce, dzięki czemu powstaje siatkarski klub sportowy „Olimpia” Jasionka. W 2019 roku staraniem sołtysa Adama Szczurka, w Jasionce zaczyna funkcjonować Koło Gospodyń Wiejskich.

Miejsca użytku publicznego. Parafia i Szkoła Jasionka

Parafia w Jasionce powstała w 1386 roku, wraz z budową pierwszego drewnianego kościoła. Kolejna świątynia powstała w XV/XVI wieku, a jej budowę sfinansowali miejscowi osadnicy Jan Król i Marian Kocur. Niestety, drugi kościół prawdopodobnie spłonął w połowie XVIII wieku. Na jego miejscu wzniesiono obecny murowany kościół, który został ufundowany przez podstarościego Lipowicy i Cergowej w 1756 roku, a konsekrowany w 1791 roku. Kościół ten jest trójnawowy, z przylegającą kruchtą od zachodu, dobudowaną prawdopodobnie w 1907 roku. Wewnątrz ściany zdobi polichromia autorstwa Ignacego Sroczyńskiego. Ołtarz główny oraz ołtarze boczne to repliki z XVIII wieku, które zostały odtworzone przez rzeźbiarza Andrzeja Lenika z Krosna.

W ołtarzu głównym umieszczony jest barokowy obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w sukience i koronie, który przemalowano i odrestaurowano. Oprócz ołtarzy, w kościele znajdują się także dwa boczne: lewy z wizerunkiem św. Barbary oraz prawy z wizerunkiem św. Józefa z Dzieciątkiem. Ambona została wykonana w 1905 roku przez Andrzeja Lenika na wzór dawnej z około 1756 roku. W kościele znajduje się również zabytkowa rokokowa chrzcielnica w kształcie łodzi, datowana na około 1756 rok, z bogatą dekoracją snycerską i pokrywą zwieńczoną rzeźbą chrztu Chrystusa. Proboszczem Parafii Jasionka jest ks. Władysław Hajduk.

Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły w Jasionce to 1665 rok. Wówczas funkcjonowało 14 szkół parafialnych, między innymi w Jasionce. Szkoła mieściła się przy plebani, a nauczycielem był ksiądz Jan Płączyński. Kolejnym z nauczycieli jest Wawrzyniec Bąk, który w roku 1869 z rąk Rady Powiatowej w Krośnie otrzymuje nagrodę pieniężną za upowszechnienie sadownictwa wśród ludności wiejskiej. Drewniana szkoła istniała do I wojny światowej, dopiero później oddano do użytku murowaną szkołę, która była czteroklasowa. W 1955 rozpoczęto budowę nowej szkoły, istniejącej do dziś szkoły, która została oddana do użytku w roku 1957. W latach 90-tych XX wieku budynek został rozbudowany. Mieściła się w nim Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Jasionce. W 2018 roku przy szkole została wybudowana hala sportowa.

Organizacje pozarządowe w Jasionce

Najstarszą z organizacji działających w Jasionce jest miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która powstała w 1910 roku. Jej założycielem był ówczesny wójt Tomasz Turek. Sprowadzona została przez niego ze Lwowa ręczna sikawka. W latach 60 jednostka nabyła motopompę oraz otrzymała wóz konny na kołach gumowych. W latach 70 do jednostki został sprowadzony wóz marki Żuk, który przekazała OSP Lubatowa. W roku 1992 odbyło się poświecenie Domu Strażaka wraz z pozyskanym wtedy ciężkim wozem bojowym marki Skoda Liaz o pojemności 4000l. W maju 2010 roku OSP świętowało obchody stulecia jednostki i poświęcenia sztandaru. W 2019 roku na skutek awarii wysłużonej Skody Liaz w jednostce OSP Jasionka służył Jelcz 004 pozyskany z OSP Barwinek na zasadzie wypożyczenia. W sobotę 18 stycznia 2020 r. do OSP Jasionka trafił 10-letni MAN z jednostki OSP KSRG Równe.

13 października 2003 roku założony został Uczniowsko-Ludowy Klub Sportowy „Huragan” Jasionka. Formalnie klub funkcjonuje od 5 kwietnia 2004, kiedy to zarejestrowany został w Starostwie Powiatowym w Krośnie. W 2005 roku Huragan Jasionka po raz pierwszy zgłosił drużynę do rozgrywek klasy „C”. W związku z brakiem własnego boiska pierwszy sezon ligowy zespół rozgrywał na wynajętym stadionie zaprzyjaźnionej drużyny Beskidu Równe. Na terenie Parafii Jasionka przy Domu Ludowym na początku XXI wieku powstał funkcjonujący do dziś stadion sportowy. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym drużyna występowała w klasie „A”. Swoje największe sukcesy Huragan świętował w 2007, 2008 i 2009 roku w postaci awansów oraz zwycięstw w Pucharach Burmistrza oraz Starosty. Dziś zespół jest wycofany z rozgrywek.

W 2018 roku powstał klub sportowy SKF „Olimpia” Jasionka, który początkowo funkcjonował nieformalnie. 31 lipca 2019 roku został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Olimpia” w Jasionce. Klub obejmuje dwie sekcje: piłki siatkowej i tenisa stołowego. Zawodnicy występują w lokalnych zawodach sportowych.

Rok później, 19 lipca 2019 roku w Jasionce powstało Koło Gospodyń Wiejskich. W powiatowym biurze ARiMR w Krośnie został złożony komplet dokumentów nowej organizacji. Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, dzięki czemu uzyskało osobowość prawną i od tego momentu mogło w pełni korzystać z praw określonych w nowej ustawie, która daje możliwość prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji.

Aktualności i wiadomości Jasionka

Zapraszamy do śledzenia najświeższych wiadomości i aktualności z Jasionki, gdzie regularnie dostarczamy informacje o najnowszych wydarzeniach, projektach i sukcesach społeczności lokalnej. Ta sekcja to Twoje źródło wiedzy na temat wszystkiego, co dzieje się w Jasionce – miejscowości z bogatą historią i dynamicznie rozwijającym się terazem. Od osiągnięć w dziedzinie edukacji i biznesu, przez organizowane tu wydarzenia kulturalne i sportowe, po aktualności związane z działaniami samorządu i inwestycjami lokalnymi. Wszystkie kluczowe informacje o życiu Jasionki i jej mieszkańców znajdziesz właśnie tutaj.

eDukla logo

Witamy na eDukla! Nasz serwis został założony z inicjatywy społecznej, aby dostarczyć Ci najświeższe informacje dotyczące gminy Dukla. Oferujemy rzetelne informacje, aktualności, wydarzenia, atrakcje turystyczne i wiele więcej. Naszym celem jest przedstawienie Ci gminy Dukla w jak najbardziej kompleksowy i interesujący sposób.

Praca serwisu eDukla nie byłaby możliwa bez Ciebie! Jeśli znalazłeś błąd na naszej stronie lub masz sugestie dotyczące jej ulepszenia, chętnie wysłuchamy Twojej opinii. Twoje uwagi są dla nas niezwykle cenne, ponieważ dążymy do zapewnienia jak najlepszych treści i usług. Napisz do nas, a postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiązać wszelkie problemy tak szybko, jak to możliwe.

Serwis informacyjny eDukla to pasja i zaangażowanie - odkrywaj piękno gminy Dukla razem z nami!