Zjawisko cyfrowego nomadyzmu zyskało na popularności w ostatnich latach, szczególnie po zakończeniu pandemii koronawirusa. Coraz więcej osób zdecydowało się na właśnie taki tryb życia oraz pracy ciesząc się płynąca z niego wolnością, a także elastycznością. Na czym dokładnie polega cyfrowy nomadyzm i czy jest dla każdego?
Na czym polega cyfrowy nomadyzm?
Cyfrowy nomadyzm to termin znacznie starszy niż mogłoby się wydawać. Takie określenie zaczęło pojawiać się w już w latach 90. XX wieku. Na popularności zaczął jednak zyskiwać dopiero kilkanaście lat później, w drugiej dekadzie XXI wieku, a pełną siłę osiągnął po pandemii koronawirusa. Cyfrowy nomadyzm to tryb życia wybrany przez osoby, które cenią sobie niezależność i chcą poznać świat, jednocześnie nie rezygnując z pracy.
Życie cyfrowego nomady wygląda dość prosto. Jest to osoba pracująca zdalnie, na przykład jako copywriter, grafik, programista, bądź specjalista od pozycjonowania. Lista zawodów jest znacznie dłuższa, ale to właśnie te są teraz najpopularniejsze i oferują przy tym elastyczne godziny pracy. Taka osoba łączy swoje obowiązki zawodowe z podróżowaniem, regularnie się przemieszczając i zmieniając tymczasowe miejsce zamieszkania co kilka dni lub maksymalnie tygodni.
Czytaj także: Praca zdalna w podróży przez cztery kontynenty
Podróżowanie może mieć różne oblicze. Niektórzy ograniczają rzeczy osobiste do absolutnego minimum, podróżując jedynie z plecakiem, kilkoma parami ubrań na zmianę i sprzętem niezbędnym do pracy. W taki sposób cyfrowi nomadzi mogą wygodnie zmieniać miejsce zamieszkania, podróżując do nowych miast za pomocą autostopu, czy środków zbiorowej komunikacji. Inni mają nieco większy dobytek, a za ich dom służy im odpowiednio przerobiony samochód, w którym śpią i trzymają najpotrzebniejsze rzeczy. Dlatego nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na bycie cyfrowym nomadą.

Czy warto zostać cyfrowym nomadą?
Życie cyfrowego nomady może wydawać się niezwykle kuszące, lecz nie jest dobre dla każdego. Największe zalety takiego trybu życia to:
- elastyczność,
- możliwość zwiedzania świata i zawiązywania nowych znajomości,
- życie na własnych zasadach — to cyfrowy nomada decyduje, gdzie znajdzie się danego dnia.
Oczywiście cyfrowy nomadyzm nie jest idealnym sposobem na życie. Wiele osób zapomina, że podróżowanie nie może wpłynąć na efektywność pracy, gdyż w innym wypadku ryzykujemy utratą klientów, czy zatrudnienia. Cyfrowy nomadyzm może wiązać się również z samotnością. Regularne podróżowanie sprawia, że ciągle żyjemy w biegu i nie mamy swojego miejsca, w którym jesteśmy w stanie w pełni skupić się na pracy.
Zamiast tego konieczna jest regularna adaptacja do nowego otoczenia, a wszelkie znajomości są nawiązywane na krótki czas i upadają, gdy ruszamy w nowe miejsce. Cyfrowi nomadzi mają także problem ze zbudowaniem zdrowej, codziennej rutyny zawierającej aktywność fizyczną i odpowiednie odżywianie. Będąc w ciągłej podróży, żyje się pomiędzy pracą, snem, a świadomością, że musimy ruszać w dalszą drogę, bo nie mamy już zapewnionego noclegu. Dlatego cyfrowy nomadyzm nie jest dla każdego.
