Suplementy diety z magnezem mogą przyjmować różne formy, które różnią się składem oraz stopniem przyswajalności. Czy znasz najpopularniejsze różnice występujące pomiędzy magnezem w klasycznej postaci, a coraz popularniejszym cytrynianem magnezu?
Najpopularniejsze formy chemiczne magnezu – co w nich znajdziemy?
Magnez to pierwiastek, którego często brakuje w organizmie człowieka, dlatego nie należy przechodzić obojętnie obok tematu suplementacji tego związku. Przeglądając produkty dostępne na sklepowych półkach, możemy zauważyć, że magnez jest sprzedawany w różnych formach i w połączeniu z innymi składnikami. Dużą popularnością cieszą się na przykład tlenek, chlorek, siarczan, czy chelat magnezu. Ten ostatni produkt stanowi połączenie glicyny i magnezu, co chroni go przed szybką degradacją. Nie wszystkie formy wspomnianego pierwiastka będą bezpieczne dla osób cierpiących na pewne schorzenia. Pacjenci zmagający się z refluksem żołądkowym powinni unikać chlorku magnezu. Jeżeli zależy nam na dobrze przyswajalnym preparacie, sięgnijmy po świetne wchłanialny cytrynian magnezu.
Jaka forma magnezu jest najskuteczniejsza?
Główna różnica pomiędzy zwyczajnym magnezem a cytrynianem magnezu polega na skuteczności działania. Pierwiastek w czystej postaci wykazuje niską biodostępność i powinien być stosowany jedynie w sytuacji nieznacznego niedoboru. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po cytrynian magnezu, który może przyczynić się do szybkiego uzupełnienia niedoboru tego cennego związku. Prawidłowa suplementacja przynosi wiele korzyści zdrowotnych – może likwidować uczucie zmęczenia, zmniejszać poziom stresu oraz poprawiać wchłanialność wapnia. Najlepiej wybrać preparat, który łączy w sobie cytrynian magnezu oraz witaminę B6, na przykład ForMeds Bicaps MAG B6.
Czy suplementacja magnezu może powodować skutki uboczne?
Różnice występujące pomiędzy magnezem a cytrynianem magnezu są dostrzegalne nie tylko na poziomie przyswajalności i skuteczności działania. Cytrynian magnezu nie powinien powodować żadnych skutków ubocznych, ale w przypadku przedawkowania tej substancji mogą nam doskwierać biegunki. Ponieważ klasyczny magnez wykazuje niższą przyswajalność, to prawdopodobieństwo pojawiania się efektów niepożądanych podczas suplementacji jest zdecydowanie wyższe – osobom przyjmującym taki preparat mogą towarzyszyć problemy trawienne, nudności, senność, czy osłabienie mięśni.
Kiedy warto sięgnąć po dodatkowe źródło magnezu?
Suplementacja magnezu jest wskazana w momencie, gdy podejrzewamy niedobór tego pierwiastka. Charakterystyczne objawy zbyt niskiego poziomu cennej substancji, to na przykład:
- brak energii,
- skurcze lub drżenie mięśni,
- zaburzenia czucia,
- kołatanie serca,
- wypadanie włosów,
- bóle głowy,
- problemy z zasypianiem.
Powyższe objawy mogą być także symptomem innych niedoborów lub niektórych schorzeń, dlatego nigdy nie powinniśmy ich bagatelizować. W przypadku pojawienia się podejrzanych dolegliwości należy się udać do lekarza lub wykonać badania krwi, które stanowią wstęp do dalszej diagnostyki.