Niskie bezrobocie i duża ilość zawodów deficytowych sprawiają, że w Krośnie można łatwo znaleźć pracę zgodną z wykształceniem. Jednocześnie dość niska średnia zarobków wskazuje, że bardzo często wymagania pracodawców nie przekładają się na odpowiednio wysokie pensje. Twoja wypłata cię nie satysfakcjonuje i szukasz lepszej oferty? A może odczuwasz skutki wypalenia zawodowego i przyszedł czas na nowe wyzwania? Sprawdź, w których branżach pracodawcy zatrudniają w Krośnie.
Rynek pracy w Krośnie – krótka charakterystyka
Bardzo dużo ofert pracy w Krośnie nie pozostawia wątpliwości – kandydatom proponowana jest stawka minimalna, nierzadko też wyłącznie w ramach umowy zlecenia, bez prawa do urlopu. Przekłada się to bardzo wyraźnie na średnie zarobki – przy bezrobociu niższym od krajowego dokładnie o połowę, krośnianie zarabiają ok. 11% mniej niż statystyczni Polacy.
Osoby dopiero decydujące o swojej przyszłości, które chcą pozostać w Krośnie, powinny więc zaznajomić się z listą zawodów deficytowych, aby dopasować do nich swoją ścieżkę edukacji. Podobnie w przypadku pracowników dokonujących zmiany branży. W Krośnie jest ciekawa, dobrze płatna praca – ale trzeba umieć ją znaleźć.
W tych zawodach jest praca w Krośnie!
Krośnieńskie firmy cierpią na niedostatek pracowników posiadających bardzo różnorodne kwalifikacje. Do zawodów skrajnie deficytowych należą blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy i elektromonterzy, spawanie, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, kucharze oraz inżynierowie mechanicy i inżynierowie budownictwa. W ich przypadku pracodawcy nie mają wyboru – pracowników jest tak mało, że to oni dyktują warunki.
Do profesji, w których brakuje osób chętnych do wykonywania pracy lub posiadających odpowiednie kwalifikacje, należą w Krośnie również branża budowlana (poszukiwani są zwłaszcza murarze, betoniarze, monterzy instalacji oraz inspektorzy nadzoru budowlanego), branża IT (programiści baz danych, graficy komputerowi, testerzy oprogramowania) i branża medyczna (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, psycholodzy, fizjoterapeuci, technicy medyczni, farmaceuci).
Na skutek zmian w programach nauczania i odejścia od wysokiej jakości szkół zawodowych, w Krośnie odczuwalny jest brak rzemieślników – stolarzy, ślusarzy, ceramików, cukierników, a nawet szklarzy i pracowników obróbki szkła – a to przecież zawody, z którymi kojarzy się miasto.
Nadmiar na pracowników dotyczy zwłaszcza prostych prac fizycznych. W Krośnie jest za dużo personelu sprzątającego, portierów i dozorców, ale też pracowników biurowych.
Jak skutecznie szukać ofert pracy?
Podczas poszukiwania pracy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na serwisy z ogłoszeniami. Jednym z liderów jest GoWork (pracę w Krośnie za pośrednictwem tego portalu znajdziesz tutaj: https://www.gowork.pl/praca/krosno;l). Zweryfikowani pracodawcy nie tylko zamieszczają oferty, ale i sami podlegają ocenie, która jest dla wszystkich widoczna. Portal z ogłoszeniami pozwala zaoszczędzić czas – oferty od wielu pracodawców zagregowane są w jednym miejscu, można też zawęzić wyniki do tych naprawdę nas interesujących, dzięki zastosowanym filtrom.
Zmiana pracy wymaga przygotowania – przede wszystkim przemyślenia, czy to rozsądny krok. Kiedy już zdecydujesz się na rozstanie z obecnym pracodawcą, pamiętaj o zgromadzeniu wszystkich dokumentów (np. świadectwo pracy, rekomendacja). Upewnij się również, że nowe stanowisko wymaga obowiązków, które faktycznie jesteś w stanie wykonywać.